О нама

Грађани Милића су своју прву јавну библиотеку добили тек 1979 године.

21. децембра 1978. године, на Дан рудара, „Рудници боксита“ из Милића су отворили свој објекат намијењен култури – Дом рудара,  у коме се налазио и простор предвиђен за библиотеку, површине 70 m2. Наредне године, на исти дан, библиотека је почела са радом, а звала се се Библиотека рудника боксита – Милићи. Tако ће остати све до априла 2002. године  када компанија Боксит,  власништво над простором и књижним фондом преноси на Општину Милићи, а она пак оснива Народну библиотеку Милићи. 

Од тада па до данас промјенило се много тога. Од библиотеке  чији је књижни фонд био прилагођен првенствено потребама високостручног кадра из области рударства и енергетике,  пажљиво ослушкујући потребе корисника и обазриво ширећи тематику покривену набављеним публикацијама,  прерасли смо у установу која у потпуности задовољава потребе локалне заједнице у којој функционише.

Библиотечке јединице у ЈУ Народној библиотеци Милићи су сложене по УДК систему, а приступ фондовима је слободан.

Претраживање фондова олакшава формиран електронски каталог, како за монографске тако и за серијске публикације, који је увезан са базом корисника.

У библиотеци су запослена 4 радника: 2 књижничара, библиотекар и директор.

Сви стручни радници су положили Стручне испите и редовно су присутни на свим образовним семинарима из области библиотекарства.

Није било тешко схватити да у Народним библиотекама које пружају своје услуге у малим срединама, каква је наша, кориснике у библиотеку најчешће доводи актуелна белетристика, те смо се својски прихватили посла. Поклони, размјене, планске набавке скоро искључиво базиране на жељама и укусима постојећих и потенцијалних корисника, постигле су жељене резултате.

Данас, послије више од двије деценије од промјене власништва и намјене библиотеке, можемо да будемо веома задовољни оним што смо постигли. Не само да се фонд  библиотеке увећао два и по пута, (од 10.000 на 31.000 библиотечких јединица) него и његова структура у велкој мјери задовљава потребе и укусе наших суграђана.

Оно на шта смо посебно усмјерили своје  ангажовање је осмишљавање и опремање дјечијег одјељења сматрајући да ћемо тако анимирати кориснике и за нека будућа времена. Уз несебично залагање радника библиотеке, уз много љубави, труда, ентузијазма и утрошеног времена,  а са тако мало, то јест скоро без финасијских средстава, то дјечије одјељење изгледа овако:

Жељели смо прије свега да простор у коме дјеца бораве постане топао кутак за учење и забаву  те смо се зато не штедећи емоције, стрпљење  и ентузијазм потрудили да то и постигнемо.  Све то наравно не би донијело жељене резултате да се на полицама није нашла одговарајућа литература и остала забавно-едукативна средства.

Затим смо кренули  у “Организоване посјете библиотеци”.

… а у књигама има свакаквих чуда!
Нађе се и покоја вјештица – вила да им исприча  бајку у којој живи и да се сликају са њом за 
„Успомену из дјетињства“.

Онда се мало почасте…, па кад су већ ту, обиђу и Музеј рударства,

махну нам за довиђења                       и оду пуни утисака, срећни и             
                                                                                       задовољни .

ЈУ “Народна библиотека Милићи” као самостална институција ради од 2002. године. Тренутно су запослена два књижничара са положеним стручним испитом, један књижничар са положеном лиценцом за самостално креирање записа и директор. Поред тога што библиотека углавном своје активности усмјерава на набавку што актуелнијег и квалитетног књижног фонда, трудимо се да кроз разне активности анимирамо што већи број читалаца и пружимо им тражене информације. Корисницима је обезбијеђен организован приступ информацијама и потребама свих корисника. Библиотека има прилаз за инвалиде. У складу са својим могућностима библиотека организује разне активности попут књижевне вечери, промоције књига, секција за дјецу различитих узраста, обиљежавање значајних датума и слично. Имамо изузетно добру сарадњу са библиотекама на матичном подручју, са општинским установама и институцијама. Књиге су смјештене по УДК систему и слободном приступу у одјељењу за одрасле, одјељењу за дјецу, и ограниченом приступу у читаоници, легату и завичајној збирци. У току 2024. године у библиотеку су учлањена 382 читаоца, eвидентирана је 3.021 посјета а на читање је позајмљено 3.579 књига одраслим читаоцима и
1.592 дјеци. Располажемо фондом од 25.924 монографских публикација и 4.177 серијских
публикација а укупан фонд, са некњижном грађом, износи 28.922 јединице. Библиотека обрађује грађу у COBISS.RS систему. Имамо 19.425 записа. Наше активности можете пратити на Фацебоок профилу Народна библиотека Милићи.